Shawshank – kultowy film o życiu w więzieniu

Castle Rock wykorzystał źródło kolejnej powieści Stephena Kinga, z tej samej kolekcji, co Stand by Me. Choć wydaje się mało prawdopodobne, że ten dobrze zrealizowany film o nadziei i przyjaźni w więzieniu o maksymalnym bezpieczeństwie zrobi Stand by Me-level business, The Shawshank Redemption powinien przemawiać do dojrzałej publiczności. Wyzwaniem marketingowym będzie zwabić mainstreamową publiczność do tego mrocznego dramatu z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem z enigmatycznym tytułem, aby go uruchomić.

Film Shawshank Redemption skupia się na ciężkiej sytuacji bankiera Maine’a, Andy’ego Dufresne’a (Robbins), skazanego na dwa kadencje za zabójstwo żony i kochanka. Laconic i trochę chłodny, Andy jest nieco wyrzutkiem wśród niewykształconych, macho thugsów, którzy stanowią główny ciężar populacji więźniów.

Wprawdzie nie jest łatwym facetem do poznania, a przyjaźń z więziennym czarnorynkowym dostawcą, Red (Freeman), aby zdobyć mu maleńki młotek do swojej kolekcji skał. Czerwony jest również zagadką dla większości więźniów. Utrzymuje nos w czystości i ma nadzieję, mimo że komisja ds. zwolnień warunkowych rutynowo odmawia mu ułaskawienia, co jest oczywistym antagonizmem rasowym.

Poniżej – trailer Skazani na Shawshank z YT:

Podczas gdy historia toczy się w więziennej akcji w stylu porywającego więzienia i jest zgrubiona obezwładniającym poczuciem frustracji, The Shawshank Redemption to tak naprawdę mało prawdopodobna przyjaźń między Andy’m i Redem: Każdy z nich pielęgnuje siebie nawzajem i służy jako kamień węgielny dla zachowania ich zdrowego stylu życia.

Pisarstwo i kierunek Franka Darabonta są na ogół wyraziste, ale Shawshank to twardy zegarek, a publiczność może poświęcić trochę czasu na odcięcie 142 minut.

W głównych rolach, zarówno Robbins jak i Freeman są wybitni, nakładając swoje występy na kawałki indywidualności: Ich małe, codzienne pożywienie i drobne triumfy są cudownie inspirujące.

Wkłady techniczne są dobrze wykonane, zwłaszcza zdjęcia Rogera Deakinsa, który zakazuje obiektywowania. Nakręcone w garnizonowym byłym więzieniu w Mansfield, Ohio, Shawshank jest często przytłaczające w swoim przedstawieniu granitowo-zimnej, kamiennej grozy więziennego życia. Najwspanialsza jest ponura partytura Thomasa Newmana, która w najlepszych momentach ma promienną fakturę i sprightly grace notes, ładnie symbolizującą główny temat filmu.

Wykorzystać szansę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *