Wykorzystać szansę

Czy aby na pewno sami decydujemy o naszym życiu?

To filozoficzne zagadnienie zostało poruszone w bestsellerowej i obsypanej nagrodami książce Davida Mitchela, a w 2012 roku przeniesione na ekran do obejrzenia jako film online Atlas chmur.

Wybitne i piękne dzieło scenariusza i w reżyserii Lany i Lilly Wachowsky oraz Toma Tykwera w wyjątkowej oprawie muzycznej nominowanej do Złotego Globu w kategorii za najlepszą muzykę.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali znakomici aktorzy, między innymi: Tom Hanks, Susan Sarandon, Hugh Grant, Halle Barry, Jim Broadbent.

Wszystko razem tworzy niepowtarzalną epopeję fantastycznonaukową traktującą o sensowności ludzkiego życia oraz o jego przemijalności.

Zarówno autor książki, jak i reżyserzy filmu jako środki wyrazu wykorzystują wielobarwność postaci i miejsc, przenosząc losy bohaterów w różne czasy i miejsca.

Oglądając to dzieło chwilami można czuć dezorientację czasoprzestrzenną akcji i postaci. Nie zawsze kreowany dobry charakter jest jednostką pozytywną, i odwrotnie.

Wiele skomplikowanych sytuacji życiowych przedstawianych w tym obrazie możemy utożsamiać ze swoimi własnymi i obserwować reakcje na nie, odtwarzających tam główne role aktorów.

Nic nie jest jednoznaczne i oczywiste, nawet ocena wystawiona filmowi przez krytyków jest mocno podzielona. To również obrazuje zróżnicowanie naszych poglądów i charakterów. To pozwala też na podział ludzi na silnych i słabych, zwykłych i odważnych, prostych i odkrywców.

Atlas chmur to ważna pozycja, którą trudno zapomnieć lub pominąć. Daje zbyt dużo do myślenia i wręcz przymusza do odpowiedzi na ważne pytania dotyczące sensu i posłannictwa człowieka w życiu.

Shawshank – kultowy film o życiu w więzieniu

Castle Rock wykorzystał źródło kolejnej powieści Stephena Kinga, z tej samej kolekcji, co Stand by Me. Choć wydaje się mało […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *